שאלות ותשובות

מהי תאונת דרכים?

בחוק חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים  מוגדרת תאונת דרכים כך: "תאונת דרכים" - מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה; יראו כתאונת דרכים גם מאורע שאירע עקב התפוצצות או התלקחות של הרכב, שנגרמו בשל רכיב של הרכב או בשל חומר אחר שהם חיוניים לכושר נסיעתו, אף אם אירעו על-ידי גורם שמחוץ לרכב, וכן מאורע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו או מאורע שנגרם עקב ניצול הכוח המיכני של הרכב, ובלבד שבעת השימוש כאמור לא שינה הרכב את ייעודו המקורי; ואולם לא יראו כתאונת דרכים מאורע שאירע כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון כדי לגרום נזק לגופו או לרכושו של אותו אדם, והנזק נגרם על ידי המעשה עצמו ולא על ידי השפעתו של המעשה על השימוש ברכב המנועי;

נפגעתי בתאונות דרכים, אך אין לי כסף לשלם לעו"ד שיטפל לי בתיק. כמה להערכתך אני עשוי לשלם על טיפול בתיק תאונת דרכים?

הסר דאגה מלבך. נפגעי תאונות דרכים אינם נדרשים לשלם תשלום כלשהו בעת פתיחת התיק. תשלום שכר הטרחה בתיקי תאונות דרכים משולם רק עם קבלת תגמולי הפיצויים של הלקוח. גובה שכר הטרחה נקבע בחוק. במקרים של סיום התיק בפשרה, לפני הגשת תביעה לביהמ"ש, שכר הטרחה הוא 8% + מע"מ, במקרים של סיום התיק בפשרה לאחר הגשת תביעה לביהמ"ש, שכר הטרחה הוא 11% + מע"מ ואילו במקרים שבהם הסתיים התיק בפסק דין, שכר הטרחה הינו 13% + מע"מ.

עברתי תאונות דרכים לפני יומיים, האם עלי לפנות מיד לעורך דין או להמתין אחרי שאני אסיים עם הטיפולים הרפואיים?

כדאי לגשת מיד לאחר אירוע התאונה לעורך דין המתמחה בתחום ולא לנהל מו"מ מול חברת הביטוח. 
חברת הביטוח תנסה להמעיט בערך הנזק שנגרם לך בתאונה. לכן חשוב כבר מיד לאחר התאונה לקבל ייעוץ משפטי מקצועי בכדי להקדים תרופה למכה.

עשיתי תאונת דרכים באשמתי, האם העובדה הזו מונעת ממני את אפשרות תביעה?

לא. אין כל רלוונטיות לשאלת האשמה, למעט מקרים בהם ביצעת את התאונה בכוונה. כך שגם אם הנך אשם בתאונה, עדיין אתה תהיה זכאי לפיצוי בגין נזקי הגוף שנגרמו לך. חשוב לציין כי סוגיית האשם בתאונה, תהיה רלבנטית לסוגיית נזקי הפח שנגרמו לרכבך או לרכב בו פגעת.

לפני שנה וחצי הייתי מעורב בתאונת שרשרת, את מי עלי לתבוע על מנת לקבל פיצוי על נזקי גוף?

לאחר שנפגעת כתוצאה מתאונות שרשרת, את תביעה לקבלת בגין נזקי גוף (ביטוח החובה של הרכב) שנגרמו לך תגיש נגד מבטח הרכב בו נהגת.

לפני 5 שנים עברתי תאונת דרכים בה נפגעתי בגב ובראש, ופניתי למס' טיפולים רפואיים. האם היום אני עדיין יכול לתבוע?

כן. ההתיישנות על תביעות מסוג זה הינה 7 שנים ממועד התאונה, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום ולהתחיל טיפול משפטי מיידי.

אני שליח, לפני חודשיים, שנסעתי לשליחות מטעם העבודה החלקתי עם הקטנוע ונפגעתי בכל הגוף. האם התאונה היא תאונת עבודה, ואם כך האם התביעה היא רק מול המוסד לביטוח לאומי?

המקרה שאתה מתאר הוא אירוע של תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה. הינך זכאי לממש את זכיותייך בשני המישורים: תביעה מול המוסד לבטוח לאומי ותביעה כנגד ביטוח החובה של הרכב. בשים לב כי התביעה כנגד הביטוח חובה, הינה תלויה בדרגת  הנכות שתקבע על ידי המוסד לבטוח לאומי, ודרגת הנכות שתקבע בביטוח הלאומי תחייב גם את בית המשפט בתיק נגד הביטוח החובה. 
חשוב לציין עי אם הנך מבוטח בפוליסות בטוח פרטיות , כגון; אובדן כושר עבודה ונכות מתאונה וכו', הנך זכאי להגיש תביעה לחברת הביטוח בהתאם לתנאי הפוליסה שרכשת.

בן זוגי רכב  על אופניו כאשר רכב  חולף פגע בו וברח. האם יש את מי אני לתבוע במצב שכזה? 

באם בן זוגך רכב על אופניו בעת שהוא נפגע בתאונת פגע וברח, בהתאם להוראות החוק הוא יוכל לתבוע גוף שנקרא - "קרנית". מדובר בקרן שהוקמה על ידי המדינה על לפצות נפגעי תאונות דרכים על מנת ליתן פיצוי בכל אותם מקרים בהם לא ניתן לאתר מבטח ו/או כאשר מדובר במצב של חוסר ביטוח.
חשוב להדגיש כי "קרנית" בד"כ "חוזרת" (כלומר תובעת את הכסף ששלמה כפיצוי) בתביעה כנגד הנהגים חסרי הביטוח שגרמו לתאונה על הנזקים הכספיים שנגרמו לה כתוצאה מהתשלום לנפגע.

הבן הקטן שלי בן 10, לפני כחודש הוא נפגע בתאונת דרכים ומאז הוא סובל מכאבים בכל הגוף. עד מתי ניתן להגיש תביעתו?

בנך הצעיר הינו קטין לפי הדין. לכן בנך יוכל להגיש תביעה בגין הנזקים שנגרמו לו 7 שנים מיום הגיעו לגיל 18, היינו עד הגיעו לגיל 25. אולם, בד"כ (יש לזכור כי כל מקרה לגופו) כדאי להגיש תביעה באמצעות הוריו של הקטין (עד גיל 18) עוד טרם הגיעו של הקטין הנפגע לגיל 25 וזאת על מנת למנוע קושי ראייתי בהוכחת הנזקים.

לפני שנתיים עברתי תאונת דרכים קשה ונפגעתי בגב ובצוואר. אבל גם לפני התאונה סבלתי מבעיות בגב. האם עדיין אני יכול לתבוע את הביטוח?

כן. לאחר הגשת התביעה וככל שיהיה בכך צורך, ימונה מומחה מטעם בית המשפט על מנת לבחון את הנזקים והנכויות שנגרמו לך כתוצאה מהתאונה. המומחה מטעם בית המשפט הוא זה שיקבע אלו נזקים כבר היו לך והינם למעשה בגדר מצב קודם, ואלו מהנכויות נגרמו לך כתוצאה מהתאונה האחרונה, בגינם תזכה לפיצוי. גובה הפיצוי יהיה בד"כ בהתאם לחוות הדעת של המומחה ולמידת הקשר שקבע המומחה שיש לתאונה האחרונה ולנזקים והנכויות שנגרמו לך.

נפגעתי בתאונת דרכים קשה מאד, ומאז לא עובד כבר 4 חודשים. מאחר ואני לא עובד, מצבי הכלכלי מאוד קשה עקב כך, אני מפרנס משפחה בת 5 נפשות. הבעיה הגדולה שהיא שאני עדיין מטופל רפואית, ואני לא יודע מתי אוכל לחזור לעבודה אם בכלל. בינתיים אני לא עומד בהוצאות החודשיות ואני לאט לאט מתחיל לקרוס כלכלית. האם ניתן לעשות משהו בנדון?

כן. ניתן להגיש בקשה לתשלום תכוף. חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים כולל בחובו מנגנון של תשלומים הקדמת הפיצוי- היינו תשלום פיצויים "על החשבון". מדובר במקרים קיצוניים ובמצבים בהם הנפגע מצוי באבדן כושר עבודה, הוא איננו משתכר אך מנגד הוא נדרש להוצאות רפואיות ומחיה. על מנת לקבל תשלום תכוף, להגיש בקשה מנומקת ביותר, בצירוף תצהיר בהתאם לחוק. על חברת הביטוח להשיב תוך 60 ימים ורק אם היא סירבה לדרישה תוך פרק זמן זה, ניתן להגיש בקשה מתאימה לבית המשפט.

הגשתי תביעה לבית המשפט בעקבות תאונת דרכים שאירעה לי לפני שנה וחצי. רציתי לדעת כיצד יקבע גובה הפיצוי בתיק?

הפיצוי לנפגע בתאונת דרכים מורכב למעשה ממספר "ראשי נזק". 
שלושת הנתונים המשפיעים ביותר על גובה הפיצוי הם גובה הנכות, גילו של הנפגע וכושר השתכרותו. תפקידו החשוב ביותר של עורך הדין, ולכן חשוב לפנות לעורך דין המתמחה בתחום. הוא לשכנע את בית המשפט לקבוע לנפגע תגמולים מקסימאליים בהתאם לשיעור הנזק שנקבע בחוות הדעת.

אתר זה נבנה ע"י קידום פלוס - בניית אתרים לעסקים

צור קשר

מייל: Office@lt-law.co.il

כתובת: דרך בן גוריון 11, בני ברק

 טל':   072-2428822 

פקס': 072-2426622

שלח

שם:

שדה חובה

פנייתכם נתקבלה. 

אנו ניצור עימכם קשר בהקדם. תודה.

טלפון:

שדה חובה

דוא"ל:

שדה חובה

לב-טייב , משרד עורכי דין